top of page

“Pan’ın Teneffüsü Ilık Okşamakta Yüzü” adlı Resim Sergisi 15 Ekim 2021’de sanat severlerle buluştu.


Mehmet Kapçak‘ın Behçet Necatigil’in “Kır Şarkısı” adlı şiirinden esinlenerek adını koyduğu “Pan’n Teneffüsü Ilık Okşamakta Yüzü” adlı sergisi BRHD 1970 Tuğrul Velidedeoğlu Sanat Galerisi‘nde 15 Ekim 2021‘de açıldı.


Sağlam temelli bir sanat eğitiminden sonra TRT’de prodüktör olarak başarılı bir meslek yaşamı sürdüren Hasan Çakır, Kapçak‘ın çalışmalarıyla ilgili Şunları dile getiriyor:


Ormanların Büyük Düşmanı Keçidir” diyordu ders kitaplarımız. Ders kitaplarında yer alan bilgileri tartışmasız doğru sayıyorduk o zamanlar. Bu görüşün tepeden tırnağa yanlış olduğunu çok sonraları öğrendik.

Ormanın da doğanın da en büyük düşmanı insanmış. İnsanımızın neredeyse “Milli Düşman” ilan ettiği keçi, kadim uygarlıkların hemen hemen hepsinde insanın arkadaşı, can yoldaşı olmuş… şimdilerde olduğu gibi eti, sütü hatta boku baş tacı edilmiş.

Mehmet Kapçak‘ın resimlerine baktığımda haksızlığa uğramış keçilerin masumiyetini görürüm hep. Hüzünlü ama sevecen… Kadre uğramış, ötekileştirilmiş, dışlanmış insanları temsil ediyorlar sanki. Mehmet‘in hiçbir keçisi “Günah keçisi” değil. Hepsi yerine göre masumiyeti, sevgiyi , dostluğu. barışı simgeliyor… Hem de çok sesli tek bir figürle.

Ağırlıklı olarak profilden görüntülenmiş keçi formlarıyla tekrara düşmeden yüzlerce kompozisyon yaratmak kolay başarılabilecek iş değil. Kapçak bunu başarıyor hem de kuyumcu titizliğiyle… Geleneksel bezeme sanatlarında gördüğümüz dokuları büyük bir ustalık ve incelikle modern pentüre yediriyor, özgün resim dilini oluşturuyor. Eserlerindeki binbir keçi figürü Kapçak‘ın o nazik, saygılı, sevgi dolu kişiliğini, bitmez tükenmez enerjisini simgeliyor.
Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page